Lázně Číž

Díky výjimečným a léčivým účinkům slané jódobromové vody se značnou mineralizací jsou lázně Číž výjimečné nejen na Slovensku, ale řadí se k vzácným zdrojům v celé Evropě. Leží na středním Slovensku u maďarských hranic na jihu okresu Rimavská Sobota v nadmořské výšce 174 m.
  • Pre starších ľudí a klientov hľadajúcich relax a pokoj odporúčam.
  • všetko bolo super, my sme boli spokojni
  • Netrebalo by robiť reklamu pre voľnočasové aktivity, nakoľko tie nefungujú - ako bowling, fitness...

Hotely

Pobyty

Turistické informace

Historie

První písemná zmínka pochází z roku 1274. Obec měla různá jména pokojské, Cschiz a v roce 1920 dostala své nynější pojmenování - Číž. Nejvýznamnějším mezníkem historie je rok 1860, kdy byly objeveny slané jodobromové léčivé prameny. Slanou vodu obyvatelé obce začali používat především na vaření, zvláště fazole měla výbornou chuť. To mělo za následek pokles prodeje soli ve vesnici, což se nelíbilo hlavně úředníkům Malohontskej župy. Studnu dali zavřít a vodu z ní poslali na rozbor. Ten ukázal, že voda obsahuje kromě kuchyňské soli i jód a brom. A proto byla studna opět otevřena. V roce 1888 se při tomto prameni začali stavět lázně.

Poloha a klima

Lázně Číž leží v středoslovenském kraji, v jižní části Rimavské kotliny v údolí říčky Teska. Klimatické podmínky jsou charakterizovány teplou nížinnou a mírně suchou klimou. Lázně Číž mají největší počet hodin slunečního záření ze všech Slovenských lázní, 2145 hodin ročně.

Turistické zajímavosti

Pro milovníky aktivního odpočinku, kteří chtějí poznávat krásy Gemera je možné zúčastnit se jednodenních výletů. Turisty je velmi oblíbená tzv. Gotická cesta, která je první turistickou poznávací cestou na Slovensku. Představuje nejzajímavější klenoty Spiše a Gemera. Původně měřila 276 km, ale v současnosti je rozdělena na několik okruhů, z nichž jeden prochází právě přes lázně Číž.

Okolí

V okolí lázní se nacházejí historická města jako například Rimavská Sobota či Gemer, ve kterých můžete obdivovat zejména husitské památky. Za zmínku určitě stojí i Gombasecká jeskyně a zejména Domica s jedinečnou krápníkovou výzdobou. Hrobka Andrássyho, zámek Betliar a hrad Krásná Hôrka se řadí k nejmalebnějším stavebním památkám.

Přírodní léčivé zdroje

Základním přírodním léčebným prostředkem jsou prameny cenné chloridnej, sodné, jodové studené minerální vody. Hlavní pramen "Hygiea" který se používá na pitné kúry, obsahuje 13,63 gramů minerálních látek v litru vody. Obsah jódu je 26,9 mg. Další dva minerální prameny "Neptun" a "Themis" mají podobné chemické složení s vysokým obsahem jódu. Používají se na přípravu léčivých lázní. Geologický průzkum ukázal, že okolí Číža je bohaté na jodově-bromové minerální vody.

Často kladené otázky

Jaké jsou ceny pobytových balíčků v destinaci Lázně Číž?

Pro jednotlivé typy pobytů jsou ceny (vyčíslené na osobu/noc) následující Relaxační a Wellness od 2125 Kč, Seniorské od 2125 Kč, Lázeňské a Ozdravné od 2125 Kč, Sezónní a prázdninové od 2125 Kč, Léčebné od 2471 Kč. Podívej se na nabídku pobytů v Číži.

Které hotely v v Lázních Číž jsou s bazénem?

Vnitřní bazén je k dispozici například v zařízení Mária**, Rimava***, venkovní bazén v hotelu Mária**, Rimava***. Podívej se na naše porovnání hotelů v v Číži.

Hotely

  • Pre starších ľudí a klientov hľadajúcich relax a pokoj odporúčam.
  • všetko bolo super, my sme boli spokojni
  • Netrebalo by robiť reklamu pre voľnočasové aktivity, nakoľko tie nefungujú - ako bowling, fitness centrum atď. Pre verejnosť: zoberte si so sebou dobrú knihu, aby ste sa nenudili.
Rezervační středisko 511 444 401
511 444 401

Zavolejte!, Rádi poradíme.